KACHLOVÁ KAMNA a SPORÁKY

KACHLOVÁ KAMNA

Klasika a nejen u nás stavěná po staletí. Kachlová kamna se vyrábějí z keramických materiálů (šamot, kamnářská hlína, kachle). Bývají dominantou interiéru, a tak bývají zajímavě designově ztvárněna.
Skládají se z topeniště, tahového systému a teplosměnné plochy (pláště). V topeništi dochází k přeměně energie uložené v palivu (dřevo, uhlí) na tepelnou energii. Tato ve formě horkých spalin prochází tahovým systémem (systém kanálů), který ze spalin odebírá tepelnou energii, jež je následně pláštěm kamen předávána do vytápěných prostor sáláním. Díky dobré akumulační schopnosti keramických materiálů používaných k výrobě kamen je v nich energie zadržena a postupně vyzařována do prostoru.
Topeniště jsou konstruována tak, aby v nich bylo za krátký čas spáleno velké množství paliva (uvolněno velké množství energie). Vyrobené teplo je pak postupně předáváno do vytápěného prostoru několik hodin.  

Kachlová kamna v poslední době zaznamenala prudký rozvoj, jak po stránce designu, způsobu stavění, účinnosti i univerzálnosti. Dnešní kachlová kamna udělají nejen příjemné teplo a parádu na stylové chalupě, ale mohou být dominantním a stoprocentně funkčním prvkem v moderně zařízeném interiéru. Při použití biotopenišť nebo kamnových vložek a modulových tahových systémů se radikálně zvýšila účinnost. Díky tomu můžeme, pomocí hypokaustových systémů, vytápět z jednoho ohniště třeba další čtyři místnosti. Pokud použijeme teplovodní výměník, dá se ohřívat voda do radiátorů a zbytkovým teplem, třeba podpořit otevřený teplovzdušný systém.

KACHLOVÉ SPORÁKY

Snad nejuniverzálnější věc ze všech individuálně stavěných topidel a geniální vynález. Posuďte sami. Sporák nejen že může být dominantním prvkem prostoru, ale třeba uvaří dobré jídlo, vodu na kávu, na mytí, a při použití teplotního výměníku ohřeje vodu do radiátoru.
Kuřátko, či vepřová pečeně chutná lépe než z elektrického či plynového sporáku. Pokud máme instalovanou i druhou (horní) troubu, můžeme zároveň péct buchty, nebo sušit bylinky či houby.
Sporák sice nedosahuje takové účinnosti jako kachlová kamna, ale i toto topidlo se dá postavit s dobrou akumulační schopností, a třeba i s vytápěným ležením pro několik osob. 
Na uvaření oběda, či upečení čehokoliv stačí kopička i méně hodnotného suchého dřeva. Je vidět, že samotný název „sporák“ je velice výstižný.